Lucfenyő
Igen, létezik, csak lehet, hogy nem tökéletes! A hagyományos, jól ismert karácsonyfa Európában honos lucfenyő. Erőteljes, gyantás illata sokak számára a karácsony illatát jelenti, talán ezért is hosszú ideig kizárólag ezt a fajtát használtuk. Így viszont jól ismerjük legnagyobb hátrányát is: akár néhány órával a szobába állítás után el kezdi hullatni a leveleit, melyekkel aztán később, akár a nyár derekán is a legképtelenebb helyeken találkozunk. Talán ezért is a kereskedők az erdészeti nevelésből származó erdei- és feketefenyők értékesítésébe fogtak. Csakhogy ez a fajta ritkás ágrendszerével és hosszú tűleveleivel nem igazán testesíti meg a karácsonyfáról alkotott ideálunkat.
Ezüstfenyő
A Sziklás-hegységből, Észak-Amerikából származó ezüstfenyő ugyancsak keresett karácsonyfafajta, és ugyanúgy ültetvényen nevelik, ahogy a nordmann fenyőt. Levelei ezüstös tónusúak, szúrósak és a rajtuk lévő viaszréteg akadályozza meg, hogy gyorsan lehulljanak. Az ezüstfenyő azért is népszerű, mert különleges színei mellett ez is a tartós karácsonyfa típusok közé tartozik.
Nordmann fenyő
A Kaukázusban őshonos, napjainkban az egyik legnépszerűbb karácsonyfa fajta. Gyors növekedésű, tetszetős formájú, szabályos, illatos, bár nem annyira jellegzetes és erőteljes illatot áraszt, mint a lucfenyő. A nordmann fenyő ültetvényeken kimondottan karácsonyfának szánt fákat nevelnek és növekedés közben folyamatosan metszik. Ennek köszönhető az "ideális" karácsonyfa alak. Lombozata sötétzöld, fényes, tűlevelei 3-4 cm hosszúak, alig-alig hullanak.
Földlabdás karácsonyfa
Ha szeretnénk a karácsonyfát az ünnep elmúltával a kertbe kiültetni, válasszunk földlabdás fenyőt. Ismeretlen forrásból származó és szakértelem nélkül tartott földlabdás karácsonyfákat lehetőleg kerüljük. Az útszéli vagy benzinkúton árusított karácsonyfák származási helye a ködbe vész, nem tudni mióta vannak úgy, ahogy éppen látjuk, milyen környezetből kerültek az utcára, stb.. A fenyőfa állapotáról úgy győződhetünk meg, ha meghajlítjuk a fenyő egyik levelét. Ha gyorsan kiegyenesedik, akkor a fa jó állapotban van, ha görbe marad, akkor megkezdődött a száradás, ne vásároljuk meg. A földlabdás karácsonyfát érdemes egy nagy kaspóba vagy edénybe állítani, így megvédhetjük a gyökérzetet a sérülésektől.
A lakás magasabb, majd a karácsony utáni, kinti, alacsonyabb hőmérséklethez való szoktatás a karácsonyfa túlélésének alapja. A hirtelen környezetváltozás ugyanis a könnyen felboríthatja a karácsonyfa tápanyag- és vízháztartását. A földlabdás fenyőt csak néhány napig tartsuk a szobában, ezért ha kerti ültetésre szánjuk a karácsonyfát, az ünnep előtti 1-2 nappal vásároljuk csak meg. Miután bevittük a lakásba, helyezzük nagyobb edénybe, környékét virágfölddel béleljük ki, amit az ünnep ideje alatt tartsuk nedvesen. A fűtőtesttől mindenképpen távol helyezzük el, és amint lehet, ültessük ki a fát a kertbe. Az ültető gödör nagysága egy méter magas fenyő esetén legalább 60centiméteres legyen minden irányba. Ha földlabdás fenyőt választunk néhány napnál tovább ne tároljuk a lakásban, vagy ha mégis, akkor kifejezetten hűvös helyen! (forrás: fitoland.hu)